چاپ        ارسال به دوست

رییس اداره آسم و آلرژی تشریح کرد

علل و عوامل تشدید آسم/ نقش خود مراقبتی در کنترل آسم

بیماری آسم یکی از شایعترین بیماری های مزمن درکودکان و بزرگسالان و از مهمترین علل غیبت از مدرسه و محل کار محسوب مي شود.

 

کارشناس اداره آسم و آلرژی و بیماری های تنفسی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی معاونت بهداشت در آستانه روز جهانی آسم گفت: طبق گزارش سازمان جهاني بهداشت بيش از 300 ميليون نفر در دنيا به بيماري آسم مبتلا هستند که جمعیت قابل توجهی از آنان را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند.

دکتر مهد نجمی افزود: شيوع بيماري آسم در جهان رو به افزايش است به طوري كه پيش بيني مي شود طي يك دهه آينده صد میلیون بیمار آسمی به بیماران فعلی اضافه شوند. بر اساس مطالعات انجام شده در کشور ما شیوع آسم در جمعیت کودکان و نوجوانان حدود 13 و 14 است.

وی ادامه داد: آسم يك بيماري التهابي مزمن راه هاي هوايي است. التهاب سبب افزايش پاسخ دهي و درجات متغيري از انسداد برگشت پذير راه هاي هوايي شده و منجر به حملات مكرر خس خس، تنگي نفس، سرفه و گرفتگي صدا به ويژه در شب و اوايل صبح مي شود كه اغلب خود به خود يا با درمان برگشت پذير است.

وی بیان داشت: شدت و توالي حملات آسم از فردي به فرد ديگر متفاوت است. بروز علائم آسم در بيماران از چند بار در روز تا چند بار در هفته متفاوت است. ممكن است علائم بيماري به هنگام فعاليت فيزيكي يا در طول شب تشديد شود.

دکتر نجمی اظهار داشت: حملات راجعه آسم موجب بيخوابي، احساس ضعف و خستگي در طول روز، كاهش ميزان فعاليت و غيبت از مدرسه و محيط كار مي شود.

علل و عوامل اصلی تشدید آسم

کارشناس اداره آسم و آلرژی و بیماری های تنفسی گفت: اگر چه علل اصلي اين بيماري به طور كامل شناخته نشده است ولی تحقيقات نشان مي دهندكه استعداد ژنتيكي وتماس با آلرژن هاي محيطي عوامل خطر اصلي در بروز حملات آسم هستند.

وی این موارد را چنین برشمرد:

-         آلرژن هاي داخل منزل (Indoor allergens): نظير مايت هاي موجود در گردو غبار منزل، فرش، ذرات توليد شده توسط وسايل گرمازا يا پخت و پز در منزل ، پر يا موي حيوانات خانگي.

-         آلرژن هاي خارج منزل (Outdoor allergens): نظير گرده گياهان، قارچها.

-          دود سيگار و ساير دخانيات.

-         مواد محرك شيميايي در محيط كار.

-         آلودگي هوا.

وی در ادامه اظهار داشت: تنوع بيماري هاي عفوني به واسطه حضور در مهدكودك ها، تغييرعادات رژيم غذايي، هواي سرد، فعاليت فيزيكي، تشخيص و درمان دير هنگام، غلط بودن يا ناقص ماندن درمان وعدم دسترسي به دارو، فقر فرهنگي و اقتصادي، اختلالات رواني واجتماعي، نوع رژيم غذايي، چاقي، استرس و هيجانات فردي ناشي از زندگي شهرنشيني و حتي مصرف بعضي از داروها نظير آسپيرين و NSAIDs  نيز از عوامل موثر این بیماری اند.

دکتر نجمی بیان داشت: اگرچه بيماري آسم كاملا قابل درمان نیست اما بيماران مبتلا به آسم با كنترل مناسب بيماري مي توانند از زندگي مطلوبي برخوردار باشند. براي بهبود علائم بيماري مي توان از درمان داروئي كوتاه مدت بهره جست. بيماراني كه علائم پايدار دارند بايد براي كنترل التهاب از درمان هاي دارويي طولاني مدت استفاده كنند تا از این طريق از بروز علائم و ظهور حملات آسم پيشگيري كنند.

وی افزود: البته درمان داروئي به تنهايي براي كنترل بيماري كفايت نمي كند، بلكه بيماران بايد از تماس با آلرژن هاي محيطي پرهيز كنند.

وی خاطرنشان کرد: نظر به اينكه يكي از مهمترين و موثرترين راه هاي پيشگيري و كنترل بيماري آسم آموزش همگاني و افزايش آگاهي عموم افراد جامعه نسبت به بيماري آسم و عوامل خطر ايجادكننده آن است.

نقش خودمراقبتی در کنترل آسم

وی در ادامه افزود:  از سال 1998 همه ساله به ابتکار محافل  علمی جهانی که در خصوص پیشگیری و کنترل آسم فعالیت می کنند اولين سه شنبه ی ماه می میلادی به نام " روز جهانی آسم " نام گذاری شده است.

وی هدف از نام گذاري اين روز را افزايش آگاهي عموم جامعه و مسئولين و سياستگزاران در خصوص بيماري آسم و عوامل خطر آن و جلب مشاركت ذينفعان و برنامه ريزي و همكاري در جهت پيشگيري و كنترل اين بيماري دانست و گفت: امسال روز جهانی آسم مصادف با 15 اردیبهشت ماه است. با توجه به نقش و اهميت خودمراقبتي در كنترل اين بيماري، GINA امسال نیز شعار روز جهانی آسم را " شما می توانید آسم خود را کنترل کنید " ( you can control your asthma) اعلام کرده است.

به گفته دکتر نجمی در همين راستا و به منظور بزرگداشت اين روز همايشي در تاريخ 15 و 16 ارديبهشت ماه از ساعت 8 لغايت 14 در تالار امام مجتمع بيمارستاني امام خميني (ره) با شرکت اقشار مختلف مردمی،‌ متخصصان و مسئولان امور بهداشتی و درمانی ، مراکز پژوهشی و انجمن های علمی و نمايندگاني از شهرداري ، سازمان محيط زيست و آموزش و پرورش برگزار شده  و تلاش مي شود تا ضمن آموزش و اطلاع رساني، در جهت بهبود وضعیت بیماران مبتلا به آسم و خدمت رسانی به آن ها و نيز پيشگيري و كنترل اين بيماري در جامعه گام هایی برداشته شود. 

                                                                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 


٠٨:٥٩ - يکشنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٤    /    شماره : ١١٩٤٢٨    /    تعداد نمایش : ٢١٣٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: