صفحه اصلی
تماس با ما
آر اس اس
پنج شنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٥  -  
Islamic Republic of IRAN: Health Education & Promotion Dept.
صفحه اصلي > حوزه های مرتبط > سلامت در دوران های زندگی > روشهاي پيشگيري از بارداري > روشهاي تزريقي پيشگيری از بارداری > آمپول يک ماهه( سيکلوفم) پيشگيری از بارداری 
آمپول يک ماهه( سيکلوفم) پيشگيری از بارداری
تعریف :
آمپولهای ترکیبی یک ماهه پیشگیری از بارداری ، به عنوان یک روش برگشت پذیربا ترکیبی مشابه قرص های ترکیبی پیشگیری از بارداری است. این آمپول ها حاوی مقداری هورمون استروژن و پروژسترون می باشند که مشابه هورمون هایی است که از  تخمدان ها ترشح می شود وهمان اعمال هورمون های طبیعی را در بدن انجام داده و سبب ایجاد سیکل منظم قاعدگی می شوند. تزریق این آمپول پس از انجام مشاوره ؛ به زنان واجد شرایط توسط کارکنان مراکز بهداشتی درمانی به صورت رایگان انجام میگیرد.
مزایاي آمپول سیکلوفم:
1- اثر بخشی بالا (در سال اوّل استفاده از هر 1000 زوجی که از این روش را استفاده می کنند998زوج قطعا باردار نمی شوند.)
2- مصرف آن آسان است ودر صورت تصمیم به قطع مصرف نیاز به اقدام خاصی وجود ندارد و در اغلب موارد تخمک گذاری و احتمال بارداری 2 تا 3 ماه پس از آخرین تزریق به حالت عادی بر می گردد.
3- بر روی میل جنسی بی تأثیر است.
4- از آنجا که این روش نیاز به مصرف روزانه ندارد؛ لذا برای خانم هایی که احتمال فراموشی در مصرف به موقع را می دهند یا خانم هایی که کوچ نشین هستند و یا مواردی مثل عقب ماندگان ذهنی و ... مناسب است.
5-  اثر بخشی این روش در صورت ابتلا به اسهال و استفراغ (در مقایسه با قرص های ترکیبی)  کم نمی شود  و قابل استفاده همزمان  با مصرف آنتی بیوتیک ها (بجز ریفامپین و گریزوفولین) می باشد.
6- تزریق آمپول های ترکیبی پیشگیری از بارداری سبب کاهش خونریزی قاعدگی می گردد بنابراین از احتمال  کم خونی به دنبال قاعدگی های شدید می کاهد.
7- مصرف کنندگان آمپول های ترکیبی پیشگیری از بارداری امکان مواجه کمتری با عوارض افزایش وزن و خونریزی نامنظم در مقایسه با  استفاده کنندگان قرص های ترکیبی پیشگیری از بارداری دارند.
8- خانم هایی که سابقه حاملگی خارج از رحم دارند می توانند از این روش استفاده نمایند. ضمنا آمپول های ترکیبی پیشگیری از بارداری بر سیستم انعقادی تاثیر کمی دارند.
لازم به ذکر است :
 این روش از بیماری های منتقله از راه تماس جنسی و ایدز جلوگیری نمی کند.
زنانی که نباید از این روش استفاده نمایند :
1. زنان باردار یا مشکوک به بارداری
2. زنانی که کمتر از 3 هفته قبل زایمان کرده اند در صورتی که شیر نمی دهند "در صورت شیردهی بهتر است تا شش ماه از این روش استفاده نکنند."
3. خانم ها با خونریزی رحمی بدون علت مشخص
4. شک به سرطان پستان ،ابتلا و یا سابقه آن-سرطان رحم
5. خانم سیگاری 35 ساله و بالاتر
6. زنان با بیماری فعال یا مزمن کبدی
7. برخی از بیماری های قلبی؛ عروقی با تشخیص پزشک
8. سکته مغزی و بیماری های عروقی مغزی
9. دیابت در شرایط خاص
10. فشار خون بالاتر از 100/160 میلی متر جیوه
11.  برخی از سردردهای شدید با تشخیص پزشک
12. افزایش چربی های خون
13. 28 روز قبل از عمل جراحی تا پایان دوران بی حرکتی
نحوه مصرف آمپول سیکلوفم:
برای شروع مصرف آمپول های ترکیبی فردی که این روش را برای جلوگیری از بارداری انتخاب نموده است باید  به مراکز بهداشتی مراجعه نماید تا کارکنان بهداشتی تعلیم دیده در این مراجعه وی را از نظر احتمال وجود  موارد منع مصرف مطلق و نسبی مصرف آمپول بررسی نمایند.همچنین در این ویزیت  معاینه پستان و بررسی فرد از نظر زردی انجام می گیرد. اندازه گیری فشار خون ، قد و وزن در اولین ویزیت ضروری است. داوطلب استفاده از این روش 3 ماه فرصت دارد تا آزمایش خون از نظر بررسی تری گلیسرید و پاپ اسمیر را انجام دهد. در برخی افراد آزمایشات تکمیلی هم مورد نیاز است.
اوّلیّن نوبت تزریق در شروع استفاده از این روش در یکی از ۵ روز اوّل قاعدگی و نوبت های بعدی ۳۰ روز پس از نوبت قبلی انجام شود. البته در مواقع اضطرار می توان 3 روز زودتر یا 3 روز دیرتر از موعد مقرر تزریق را انجام داد. تزریق به صورت عضلانی و در قسمت بالای بازو یا عضله باسن تزریق می شود. محل تزریق نباید ماساژ داده شود.
فرد استفاده کننده از این روش باید پس از سه ماه از شروع استفاده و سپس هر6 ماه یکبار تا دوسال برای انجام معاینات لازم به مرکز ارائه خدمت مراجعه نماید. در صورت نداشتن مشکل مراجعه سالیانه برای ادامه استفاده از این روش برای جلوگیری از بارداری ناخواسته  کفایت می کند.
عوارض احتمالی آمپول سیکلوفم
عوارض جدی به دنبال مصرف آمپول های پیشگیری از بارداری نادر است ،ولی باید مصرف کننده این روش با آنها آشنا باشد.
• سردرد های خفیف که در صورت بروز می توان با استفاده از مسکن های معمولی مانند آسپرین ، ايبوپروفن و یا استامينوفن آن را بر طرف نمود.
• افزایش وزن خفیف به علّت جمع شدن مایعات در بدن به دلیل اثر هورمون پروژسترون و افزایش اشتها و به دنبال آن افزایش مصرف مواد غذایی است که با انجام ورزش منظم و رعایت رژیم غذایی برطرف خواهد شد.
• حساسیت پستانها که معمولا با رعایت توصیه های  بهداشتي مانند استفاده از پستان بند های محکم و  استفاده از کمپرس سرد یا گرم و مصرف مسكن معمولي مانند آسپرین ، ايبوپروفن و یا استامينوفن  رفع می گردد.
• در صورت بروز آکنه با تغییر رژیم غذایی مثل کاهش میزان چربی مصرفی خصوصا تنقلات چرب و افزایش مصرف میوه و سبزی تازه و تمیز نگه داشتن پوست برطرف می شود.
• تغییرات خلق و خوی و بروز افسردگی  با ادامه مصرف آمپول ها رفع می گردد.اگر بیش از سه ماه این علائم  ادامه داشت مراجعه به پزشک ضروری است.
• کم شدن مقدار و تعداد روزهای خونریزی قاعدگی نیز در برخی موارد ممکن است اتفاق بیافتد.
• خونريزي نامنظم  شدید یا طولانی رحمي  غير شايع است ومعمولا طي 2 تا 3 ماه اول استفاده از آمپول برطرف مي شود. براي رفع كوتاه مدت اين مشكل، ميتوان از داروي ضد التهاب غير استروئيدي استفاده نمود.(مثل ايبوبروفن800  ميلي گرمی سه بار در روز  بمدت 5 روز با شروع خونريزي شديد)
• درصورت ادامه مشکل يا شروع خونريزي شديد يا طولاني یا شروع شدن خونریزی شدید یا طولانی پس از چند ماه استفاده از این آمپول ها با خونریزی قاعدگی عادی یا قطع قاعدگی، لازم است فرد به متخصص زنان مراجعه نماید.
• قطع قاعدگی بعد از تزریق آمپول های پیشگیری شایع نیست در صورت اتفاق افتادن لازم است به مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه نمایید تا آموزش ، مشاوره و بررسی های لازم صورت پذیرد. البته 80 در صد خانم هایی که با مصرف آمپول های سه ماهه پیشگیری از بارداری دچار قطع قاعدگی می شوند با تغییر روش به آمپول های ترکیبی یک ماهه قاعدگی آنان شروع می گردد.

هشدارها: 
در صورت بروز هر یک از علائم  زیر باید فورا" به پزشک یا مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید:
درد شدید در قسمت بالای شکم، درد قفسه سینه، تنگی نفس و یا سرفه با خلط خونی، سردرد شدید یا ضربانی و یا درد در یک طرف سر، مشکلات چشمی (تاری دید، دو بینی و یا از دست دادن قدرت دید)، تورم یا درد شدید در یک پا و زردی مخاط چشم و پوست
عنوان‌ها
صفحه اصلی|نقشه سايت|ارتباط با ما|درباره ما|خبرهای سلامت