چاپ        ارسال به دوست

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت:

هر خانه یک پایگاه سلامت است/ سلامت، محصول مشترک دولت ها، ملت ها و بازار


دکتر شهرام رفیعی فر گفت: ارتقای عادلانه سلامت نیازمند توانمندسازی مردم و جامعه برای مراقبت از سلامت خود، خانواده، همسانان و جامعه است. ارتقای سلامت، فرآیند قادرسازی افراد برای کنترل سرنوشت شان است.

به گزارش آوای سلامت؛ وی با اشاره به این که هـر خـانه یک پـایگاه سـلامت است، افزود: سلامت یک حق و مسوولیتی همگانی است و برای همه، محقق نمی شود جز با تلاش همه برای سلامت.

دکتر رفیعی فر ادامه داد: تمامی دولت ها، موظف هستند که با توسعه سیاست های حامی سلامت، عدالت و توسعه پایدار کشور، امکان زندگی در محیط سالم و انتخاب آزاد، عادلانه و ارزان گزینه های سلامت را برای تمامی شهروندان فراهم کنند.

وی افزود: در واقع، سلامت محصول مشترک دولت ها، ملت ها و بازار است. مردم با انتخاب گزینه های سالم، سلامت را به عنوان یک ثروت حفظ کرده و ارتقا می دهند اما این انتخاب نیازمند برخورداری از سواد سلامت و تمرین مهارت های خودمراقبتی برای داشتن سبک زندگی سالم و مدیریت ناخوشی های جزئی، بیماری های مزمن و حاد اس.

به گفته دکتر رفیعی فر، ایده هر خانه یک پایگاه سلامت، مبتنی برای موارد پیشگفت، به دنبال گسترش مشارکت آگاهانه مردم در عرصه تأمین، حفظ و ارتقای سلامت در تمامی خانه های کشور است. در این برنامه، در هر خانواده یک نفر به عنوان «سفیر سلامت خانواده» آموزش دیده و برای مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه توانمند می شود.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت خاطرنشان کرد: آموزش و توانمندسازی سفیران سلامت خانواده، توسط تیم سلامت در مراکز ارایه خدمات بهداشتی درمانی صورت می گیرد و در این راه از مشارکت سفیران سلامت محله استفاده می شود.

وی در پایان افزود: به این ترتیب جریان بزرگ مشارکتی و آموزشی برای ارتقای فرهنگ سلامت و ترویج سبک زندگی سالم اسلامی ایرانی و خودمراقبتی در سراسر کشور آغاز میشود تا ضمن ارتقای کیفیت زندگی مردم، از بیماریها پیشگیری شود و در صورت بروز ناخوشی های جزیی و بیماری های مزمن یا حاد، با کمترین هزینه های دارویی و درمانی و عواقب بیماری، بهبود بیماران ممکن شود.


١٣:٢١ - دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٥٢٩٥٣    /    تعداد نمایش : ١٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: