چاپ        ارسال به دوست

فقر تیامین (ویتامینB1) با کدام عوارض خود را نشان می دهد؟


تیامین یا همان ویتامین B1یکی از ضروری ترین ویتامین ها برای بدن شماست. تیامین محلول در آب است. بنابراین بدن شما برای مدت طولانی آن را ذخیره نمی کند. برای جلوگیری از کمبود تیامین، شما نیاز به مصرف منظم آن دارید.

به گزارش آوای سلامت به نقل ازReaders digestشما می توانید به اندازه کافی نیاز بدن به تیامین را از طریق خوردن غذاها برطرف کنید. بهترین منابع غذایی حاوی تیامین عبارتند از غلات غنی شده، برنج سفید، ماهی قزل آلا و لوبیای سیاه. تیامین در بسیاری از مولتی ویتامین ها نیز موجود است. مردان روزانه به 1.2 میلی گرم و زنان به 1.1 میلی گرم تیامین نیاز دارند. اگر باردار باشید، این میزان به 1.4 میلی گرم می رسد.

با این حال واضح ترین علائم کمبود تیامین را بهتر است که بشناسید:

خستگی و مشکلات حافظه: تیامین برای تولید انرژی از مواد غذایی ضروری است. برای همین است که خستگی مداوم می تواند یکی از نشانه های کمبود تیامین باشد.

ضعف ماهیچه ها و کمبود وزن: هنگامی که به اندازه کافی تیامین دریافت نمی کنیم، متابولیسم گلوکز تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است در نتیجه آن ضعف عضلانی، خستگی، کاهش حافظه، کاهش وزن و کاهش اشتها را تجربه کنید. بری بری، یکی از علل کمبود تیامین است و اگر تشدید شود می تواند باعث نارسایی احتقانی قلب گردد.

از دست دادن اشتها: تیامین بر هیپوتالاموس مغز؛ غده ای که مسئول اشتها و گرسنگی است، تاثیر دارد. با کمبود تیامین، شما دچار کمبود اشتها و احساس سیری می شوید.

ابتلا به دیابت: افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 احتمالا دچار کمبود تیامین هستند. این امکان وجود دارد که کلیه مبتلایان به این بیماری، تیامین بیشتری دفع کند.

مختل شدن رفلکس‌ های بدن: از دیگر علائم و نشانه ‌های کمبود تیامین می‌ توان به تحت ‌تاثیر قرار گرفتن عصب‌ های حرکتی اشاره کرد. کمبود این ویتامین، اگر به حال خود رها شود، باعث آسیب دیدن دستگاه عصبی خواهد شد. یکی از نتایج این آسیب، مختل شدن واکنش‌ های غیرارادی معمول بدن است. اختلال ناشی از این کمبود بیشتر در زانو، مچ پا و عضله ‌های سه‌سر مشاهده می‌ شود. طولانی شدن مدت‌ زمان کمبود این ویتامین می ‌تواند منجر به از بین رفتن هماهنگی و تناسب، میان قسمت‌ های مختلف بدن شود و فعالیت‌ هایی چون راه رفتن تحت ‌تاثیر قرار بگیرند.

تغییر در ضربان قلب: ضربان قلب، با مشخص کردن تعداد دفعات تپیدن قلب در طول یک دقیقه مشخص می ‌شود و میزان تیامین موجود در بدن می ‌تواند باعث تغییر آن شود. کمبود تیامین موجب پایین آمدن سرعت ضربان قلب می‌ شود. خارج شدن سرعت ضربان قلب از حالت معمول و پایین آمدن آن می‌ تواند باعث خستگی مفرط، گیجی و افزایش احتمال بیهوشی شود.

بسیاری از غلات کامل، منابع خوب تیامین هستند. ماست نیز تیامین دارد. غذاهای پروتئینی شامل گوشت مرغ، غذاهای دریایی، حبوباتی مانند لوبیا و نخود فرنگی و همچنین تخم مرغ، آجیل، دانه ها و سویا منابع خوب و پرمصرف تیامین هستند.


٠٠:٣٣ - شنبه ٩ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٥٢٤٧٣    /    تعداد نمایش : ٢٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: