چاپ        ارسال به دوست

دروغ گويي در كودكان علت هاي مختلفي دارد

چرا کودکان دروغ می گویند؟

كودكان خيلي از اوقات دروغ مي‌گويند تا والدين را از خود راضي نگه دارند. چرا كه تا 4 سالگي معمولا بر اساس خشنودي والدين رفتار مي‌كنند. كودكان دروغ مي‌گويند تا براي شان مشكلي پيش نيايد و يا خجالت و عدم كفايت خود را بپوشانند و يا حتي تا سن 7 سالگي حقيقت، دروغ و افسانه را خوب درك نمي كنند و در نهايت دروغ مي گويند.

كودكان از 7 سالگي به بعد نسبت به دروغ گفتن حس بدي دارند و حتي مي‌دانند كه توسط والدين مجازات مي شوند.

آنها از 11 - 12 سالگي به واقعيت‌ها پی مي برند و دروغ نمي‌گويند. مي‌دانند جامعه بر مبناي اعتماد است و اگر نتوانند اعتماد كسي را جلب كنند به دردسر مي‌افتند. چه کنیم فرزاندان مان همواره اصل صداقت را در کلیه امور مربوط به زندگی به کار بسته و از دروغ گفتن بپرهیزند؟

رعایت چند اصل برای رسیدن به این هدف می تواند راه گشا باشد

1- هیچ گاه ازفرزندتان سوالی نکنید که او را به دروغ گفتن وادار کنید:" وقتی می بینید بسته شکلات در قفسه نیست و صورت کودک شما شکلاتی است از او نپرسید " تو بسته شکلات را برداشتی؟" در این شرایط واقعیت رابگویید " ناراحت شدم بی اجازه شکلات برداشتی. این شکلات عصرانه ات بود." اگر کودک تان انکارکرد با او 20 سوالی بازی نکنید. از او بخواهید به اتاق اش برود و هر موقع خواست بیرون بیاید و در مورد آن صحبت کند.

2- اگرمطمئن نیستید کودک تان دروغ می گوید صادقانه بگویید " احساس می کنم حرف ات حقیقت ندارد."

3- اگرفرزندتان پیش شما آمد تا حقیقت را بگوید جلوی خودتان را بگیرید و برایش سخنرانی نکنید. از کودک برای حرفی که زده تشکرکنید و در مورد یافتن راه حل یا تعیین تنبیه لازم بدون عصبانیت فکرکنید. هیچ گاه نگویید " اگرحقیقت را بگویی تنبیه ات نمی کنم " خیلی از ما اشتباهاتی می کنیم که اعتراف به آنها مشکل است.

الگوی صداقت باشید

وقتی فرزندتان دروغ های به اصطلاح مصلحتی از شما می شنود در واقع دارید درسی متناقض با صداقت به او می دهید. مثل زمانی که کودک تان را کوچک تر از سن واقعی اش جا می زنید تا بلیط ارزان تری بخرید. یا او را وادار می کنید به دوست تان که تلفن کرده بگوید در خانه نیستید. در واقع دارید به فرزندتان آموزش غلط می دهید. از یاد نبریم ما همیشه در حال آموختن چیزی به فرزندمان هستیم.

با صرف وقت، پشتكار و تمرين، راست گويي و درست كاري را به كودكان ياد بدهيد و ارزش راست گويي را هم به آنها بفهمانيد. اگر كودكي دروغ مي گويد آن را نبايد مشكل شخصيتي بدانيم بلكه بر حسب فهم و درك او روش هايي را به كار بگيريم تا راست گويي، درست كاري و مفهوم حقيقت را به او آموزش دهيم.

در خصوص راهكارهاي آموزش حقيقت، راستگويي و درستكاري

در 2، 3 و حتي 4 سالگي در مواقع بازي كردن، تماشاي فيلم و حتي كتاب در مورد افسانه و حقيقت با كودكان صحبت كنيد و آنها را نسبت به اين موارد روشن كنيد، اگر مشاهد كرديد كودك دروغ مي گويد به جاي سرزنش کردن او را راهنمايي كنيد و به جاي تنبيه به فكر راه حل باشيد.

 


١١:٤٥ - دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٣    /    شماره : ١١١٧٧٠    /    تعداد نمایش : ١١٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: