چاپ        ارسال به دوست

نکات مهم درباره افسردگی

همه ما گاهی اوقات احساس خستگی، بدبختی و ناراحتی می‌‌كنيم، اين احساسات معمولاً بيش از يك يا دو هفته دوام نمی ‌آورند و چندان در زندگی ما اخلال ايجاد نمی ‌كنند. گاهی اوقات دليل خاصی برای آن وجود دارد، گاهی هم فقط از غم و اندوه ناشی مي شود و معمولا می توان آنها را از میان برد و نيازی به كمك گرفتن از دیگران نیست. اما زمانی افسردگی جدی می شود که:

 ـ احساس افسردگی به سرعت از میان نرود.

ـ فرد افسرده حال اش بد شود و زندگی روزمره اش مختل شود.

افسردگی چیست

افسردگی به مراتب قوی ‌تر و نامطلوب تر از  دوره‌های كوتاه مدت یأس و ناراحتی است كه همه افراد گه گاه با آن روبرو می شویم. دوره های افسردگی معمولا طولانی هستند و می ‌توانند روزها، هفته‌ها و حتی ماه ها فرد افسرده را زجر دهند.

افرادی که از افسردگی رنج می برند کم و بیش علایم زیر را بروز می دهند:

ـ عدم علاقه به زندگی و لذت نبردن از هر چيز

ـ ناتوانی در تصميم ‌گيری 

ـ از میان رفتن علاقه به چيزهای دوست داشتنی  

ـ احساس خستگی مزمن

ـ احساس بی‌ قراری و اضطراب

ـ از میان رفتن اشتها و کاهش وزن 

ـ سرد مزاجی و عدم علاقه به روابط جنسی

ـ از میان رفتن اعتماد به نفس

- بروز اختلالات خواب

ـ احساس بی مصرفی، بی كفايتی و نااميدی 

ـ احساس انزوا

ـ تند خویی و عصبانیت

ـ تمایل به خودكشی

علل ابتلا به افسردگی

برای بروز افسردگی معمولا بيش از يك دليل وجود دارد. اين دلایل در افراد مختلف می توانند متفاوت باشند. این عوامل می‌توانند رویدادی نااميد كننده يا از دست دادن فردی عزیز باشد. اما نتایج بررسی های متعدد دانشمندان نشان داده علت اصلی بی ‌حوصلگی، در خود فرو رفتن، غمگین شدن و ... هنوز مشخص نیست.

شرايط محيطی

اگر انسان تنها باشد و با افراد دوستی نکند و نگرانی‌های جسمی و روحی آزارش دهد افسردگی او را از پا در می آورد.

بيماری جسمی 

افسردگی زمانی نمایان می شود كه انسان از نظر جسمی بيمار باشد. اين موضوع در کلیه بیماری ها -  سرطان، بيماری قلبی، آرتروز، برونشيت و ... - صادق است. جوانان ممكن است پس از ابتلا به عفونت های ويروسی - سرما‌خوردگی و آنفولانزا - افسرده شوند.

شخصيت

هر كسی می ‌تواند افسرده شود. ولی عده‌ای از انسان ها مستعد ابتلا به افسردگی هستند. اين موضوع علاوه بر شرایط جسمی و روحی ژنتیکی است.

مواد مخدر و الكل

بسياری از افرادی كه مخدر مصرف می کنند و الكل می ‌نوشند، افسرده هستند. مشخص نيست ابتدا كدام يك - اعتیاد یا افسردگی - نمایان می شوند. افرادی كه مخدر مصرف می کنند و الکل می نوشند بیش از دیگران در معرض خودكشی قرار دارند.

جنسيت

زنان بيشتر از مردان در معرض ابتلاء به افسردگی قرار دارند. مردان كمتر دستخوش احساسات می ‌شوند، احساسات شان را سركوب می ‌كنند يا آنها را با خشونت بيان می ‌كنند و با نوشيدن الکل و مصرف مخدر آرام می شوند. اما زنان، با توجه به نگهداری از بچه و مبارزه با اضطراب محیط کار، بیش از مردان مضطرب و افسرده می شوند.

روش های مقابله با افسردگی

به زبان آوردن اخبار ناخوشایند

اگر خبر بدی شنیده اید و ناراحت هستید، سعی كنيد با كسی كه به شما نزديك است گفت و گو کنید و احساس تان را به زبان آورید. اين کار به از میان رفتن ناراحتی كمك زیادی می ‌كند.

كاری انجام دهيد

برای ورزش و پیاده روی کردن از خانه بيرون برويد. اين کار به شما كمك می ‌كند تا تناسب اندام تان را حفظ كرده و بهتر بخوابيد.

تغذیه مناسب

داشتن تغذیه مناسب برای از میان بردن افسردگی بسيار مفيد است.

پرهيز از الکل و مواد مخدر

 در مقابل تمايل به مصرف مواد مخدر و نوشیدن الكل برای فراموش کردن غم و غصه مقاومت كنيد. نوشیدن الكل و مصرف مخدر افسردگی را تشدید می ‌كند.

خواب کافی

سعی كنيد به اختلالات خواب فکر نکنید. گوش دادن به راديو يا تماشای تلويزيون در حالي كه دراز كشيده اید يا بدنتان در حال استراحت است كمك زيادی به خوابیدن می کند. اگر خوابتان نبرد، می ‌توانيد ذهن تان را با اين روش مشغول كنيد تا اضطراب تان کاهش یابد.

اميدوار باشيد

بخاطر داشته باشید:

- تعداد زیادی از انسان ها نیز مثل شما هستند و با افسردگی مقابله می کنند.

ـ به تدريج این دوره را پشت سر خواهید گذاشت، گرچه دشوار است.

ـ افسردگی می تواند تجربه مفيدی باشد و شما را به شخصی سرسخت و قوی تر بدل کند.

 


١٢:١١ - دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٣    /    شماره : ١١١٧٧٣    /    تعداد نمایش : ١٧٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: