چاپ        ارسال به دوست

پیشگیری از استعمال سیگار در میان نوجوانان و جوانان

دود کردن سیگار: پیشگیری از بیماری های همه گیر

استعمال سیگار توسط نوجوانان و جوانان به مرحله بحرانی نزدیک شده است. در حقیقت، به ازای هر فردی که به علت اعتیاد به سیگار جان می دهد (بیش از 1200 نفر در روز) دست کم دو نوجوان و جوان سیگاری می شوند.

تقریبا 90 درصد نوجوانان و جوانان سیگاری، اولین سیگارشان را در 18 سالگی دود کرده اند. به عبارت دیگر، ما نتوانسته ایم معضل اعتیاد به دخانیات را از میان برداریم.

برخی از رسانه ها که از خطرات دود کردن سیگار می گویند، با پخش تبلیغات شرکت های تولید سیگار اعتیاد به دخانیات را نشان دهنده بلوغ و شخصیت والا می دانند. 

این یکی از دلایلی است که روزانه بیش از 4 هزار کودک - بیش از یک و نیم میلیون نفر در سال - سعی می کنند برای نخستین بار سیگار دود کنند. در حقیقت، از هر 10 فرد یک نفر دود کردن سیگار را تا 18 سالگی و 99 درصد دیگر تا 26 سالگی آغاز می کنند.

هر روز که می گذرد، بیش از دو هزار و 500 نوجوان و جوانی که گه گاه سیگار دود می کردند به افرادی سیگاری تبدیل می شوند و دست کم بیش از یک سوم آنها جایگزین سیگاری هایی می شوند که جان داده اند.

اما از آن روز، آمار دود کردن سیگار توسط نوجوانان و جوانان کاهش یافته و استفاده از روش های دیگر برای دود کردن توتون و تنباکو افزایش یافته است. امروز، از هر چهار دانش آموز مقطع دبیرستان و از هر سه جوان یک فرد زیر 26 سال سیگاری هستند.

عوامل

اعتیاد جوانان به سیگار علل گوناگونی دارد. در ادامه می توانید مهم ترین عوامل اعتیاد جوانان به سیگار را مطالعه کنید: 

صنعت سیگار

امروزه تعداد بزرگسالان سیگاری به علل مختلف مانند ترک سیگار و جان دادن به علت ابتلا به بیماری های مختلف بسیار کاهش یافته است. بنابراین، شرکت های تولید کننده سیگار به جای بزرگسالان بر نوجوانان و جوانان سرمایه گذاری کرده اند و از شگردهای متنوع بازاریابی برای آزمایش محصولات و معتاد کردن آنها استفاده می کنند.

تاثیر پذیری نوجوانان و جوانان

نوجوانان و جوانان در برهه ای از زندگی قرار دارند که احتمال دود کردن سیگار توسط آنها بسیار بالا است. نوجوانان و جوانان بسیار بیشتر از بزرگسالان تحت تاثیر تبلیغات شرکت های تولید سیگار قرار می گیرند.

آنها همچنین بیشتر از سایر افراد در خطر اعتیاد به سیگار قرار دارند. وقتی دود کردن سیگار به عنوان هنجار اجتماعی معرفی شده، نوجوانان و جوانان نیز از این رفتارها الگو برداری کرده و دود کردن سیگار را آغاز می کنند.

اگر دوستان یا یکی از اقوام نوجوانان و جوانان سیگار دود کنند آنها نیز به این کار ترغیب خواهند شد.

نوجوانان و جوانان به نیکوتین حساس هستند. وقتی جوان تر هستند دود کردن سیگار را آغاز می کنند و به احتمال بسیار زیاد در آینده نزدیک به آن معتاد خواهند شد.

برخی از نوجوانان و جوانان باور دارند هیچ چیز نمی تواند به آنها آسیب بزند. حقیقت این است که مشکلات جسمی و بیماری ها می توانند در نوجوانی و جوانی نمایان شوند.

برخی از نوجوانان و جوانان نمی دانند اعتیاد به نیکوتین به چه معناست. برای برخی از افراد ترک سیگار و اسطوره زدایی کردن از دخانیات دشوار است.

هنجارهای اجتماعی

برخی از هنجارها در جامعه ما نوجوانان و جوانان را به دود کردن سیگار ترغیب می کنند. سیگاری ها به راحتی سیگار دود می کنند، چون قوانین ضد سیگار در محل کار، رستوران ها، کافه ها، سینما ها و ... اجرا نمی شوند.

در فیلم های سینمایی، شبکه های اجتماعی، بازی های کامپیوتری، برنامه های تلویزیونی، مجلات، سایت ها و ... سیگار کشیدن به تصویر کشیده می شود. تبلیغات محصولات دخانی در درون و بیرون فروشگاه های خرده فروشی را هزاران نفر مشاهده می کنند.

دود کردن سیگار عامل ابتلا به بیماری و مرگ

بیش از هفت هزار ماده و ترکیب شیمیایی در دود سیگار وجود دارند که برخی از آنها سمی هستند. به طور قطع این مواد به اعضای بدن صدمات جبران ناپذیری می زنند. 

حتی نوجوانان و جوانانی که پیش از رسیدن به 30 سالگی دود کردن سیگار را آغاز کرده اند با گسترش مشکلات جسمی مواجه شده اند که عبارتند از:

- ابتلای زود هنگام به بیماری های قلب و عروق

- کاهش عملکرد مفید ریه ها

- خس خس سینه و ابتلا به آسم

- آسیب دیدن دی ان ای و بروز سرطان در اندام های گوناگون

- در مجموع سیگاری ها 13 سال کمتر از غیر سیگاری ها عمر می کنند.

اگر نوجوانان و جوانان تا 26 سالگی لب به سیگار نزنند، احتمال اعتیادشان به این ماده مخدر اندک است.

 

راه حل ها

پیشگیری کردن مهم است. اگر نوجوانان و جوانان تا 26 سالگی لب به سیگار نزنند، به احتمال بسیار زیاد تا انتهای عمر چنین نخواهند کرد. برای داشتن نوجوانان و جوانان عاری از سیگار می توان به توصیه های زیر عمل کرد: ƒ

- ایجاد محیطی که دود کردن سیگار و سایر محصولات دخانی به ناهجاری بدل شده باشد.

- دشوار کردن دود کردن سیگار برای نوجوانان و جوانان مثل افزایش قیمت سیگار و اجرای قوانین منع فروش دخانیات به کودکان

- افزایش محدودیت نمایش تبلیغ محصولات دخانی برای کودکان و نوجوانان 

- محدودیت نمایش دود کردن سیگار در فیلم های سینمایی و سایر رسانه ها

- آموزش دادن به نوجوانان و جوانان و کمک کردن به آنها برای انتخاب فرصت های سالم

- تشویق نوجوانان و جوانان به پرهیز کردن از دخانیات به وسیله ترک سیگار توسط والدین

 

دود کردن سیگار و تندرستی: دشمنان قسم خورده

بدیهی است که دود کردن سیگار سلامت شما را به خطر می اندازد و سبب بروز بیماری های حاد می شود. در حقیقت، از هر سه نوجوان که دود کردن سیگار را امتحان کرده اند یک نفر که این کار را ادامه می دهد در بزرگسالی جان می دهد. اما می دانید جوانان با دود کردن سیگار سلامت شان را به خطر می اندازند؟

دود کردن سیگار پیش از رسیدن به سن قانونی عامل ابتلا به بیماری قلبی

نتایج بررسی های دانشمندان نشان داده دود کردن سیگار در انتهای سال های کودکی و نوجوانی عامل صدمه دیدن رگ آئورت است.

حتی افرادی که تازه به بزرگسالی قدم گذاشته اند و زمان زیادی از اعتیادشان به سیگار نمی گذرد نیز علایم و نشانه های انسداد رگ آئورت را بروز می دهند. استنشاق دود سیگار، صدمات جبران ناپذیری به رگ های خونی بدن می زند.

استنشاق مکرر دود سیگار می تواند سبب چسبندگی های شکمی میان بافت ها و اعضای بدن شود. این پلاکت ها رگ های خونی را باریک و انتقال خون را دشوار می کنند.

آسیب دیدن ریه ها با دود کردن زود هنگام سیگار

کودکان و نوجوانان در حال رشد و نمو هستند. ریه های دختر ها در سال های انتهایی نوجوانی و ریه های پسر ها پس از 20 سالگی به اندازه کافی رشد می کنند. عملکرد ریه های بزرگسالانی که دود کردن سیگار را از سال های کودکی و نوجوانی آغاز کرده اند به هیچ وجه رضایت بخش نیست و آنها را به دردسر خواهد انداخت.

چرا دود کردن زود هنگام سیگار خطرناک است؟

افرادی که دود کردن سیگار را از سال های کودکی و نوجوانی آغاز می کنند، بسیار بیشتر از همسالان شان در معرض خطرات زیر قرار دارند: ƒ

- اعتیاد به نیکوتین

- تبدیل شدن به یک سیگاری تمام عیار

- ابتلا به بیماری های گوناگون

- مرگ ( به علت ابتلا به بیماری های گوناگون مثل سرطان ریه، دهان و ... )

ریه های سیگاری های نوجوان و جوان به خوبی ریه های غیر سیگاری ها کار نمی کند. آنها تند تند نفس می کشند و در حین ورزش کردن و انجام فعالیت های فیزیکی با مشکل روبرو می شوند.

ابتلا به سرطان با دود کردن سیگار

دود سیگار حاوی 70 نوع ماده شیمیایی است که سرطان زا هستند. تعجب آور نیست که عامل یک سوم سرطان های کشنده دود سیگار است. دود سیگار همچنین با تخریب دی ان ای بدن عامل بروز سرطان می شود.

جوانان - زمان زیاد برای ترک سیگار

خبرهای خوب: سیگاری هایی که پیش از 30 سالگی دود کردن سیگار را ترک کنند شانس زیادی برای ترمیم صدمات جسمی و روحی که سیگار به آنها زده را دارند.

چرا ترک کردن سیگار سخت است؟

سیگاری ها در اکثر موارد به نیکوتین - ماده مخدر موجود در سیگار و سایر محصولات دخانی - وابسته می شوند. برخی از نوجوانان و جوانان پس از سال ها دود کردن سیگار برای ترک آن برنامه ریزی می کنند، اما نمی توانند قدرت ماده مخدر نیکوتین را مهار کنند. نیکوتین، مثل هروئین و کوکائین، بر مغز تاثیر می گذارد و در فرد معتاد حس لذت و رضایت ایجاد می کند. ترک کردن سیگار آسان نیست، اما شدنی است. بهترین راه، پرهیز از سیگار است. باید عوامل خطر را به نوجوانان و جوانان معرفی کرد و روش های زندگی کردن عاری از دخانیات را به آنها و دوستان شان آموخت.

چرا نوجوانان و جوانان سیگار دود می کنند

نوجوانان و جوانان دلایل زیادی برای دود کردن سیگار دارند. نوجوانان در حال گسترش رفتارها، ارتباطات اجتماعی و دیدگاهایشان هستند. اغلب آنها رفتارهای همسالان سیگاری شان را تحسین کرده و آرزو دارند مانند آنها روزی سیگاری شوند.

چه می توان انجام داد

با همکاری یکدیگر می توانیم دود کردن سیگار را متوقف کنیم.

ما می توانیم با انتخاب روش های مناسب به دود کردن سیگار پایان دهیم. اما باید والدین، آموزگاران، گروه ها، مدارس، سیاست گزاران و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی از سیاست ها، برنامه ها و فعالیت های رسانه ای برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان به دخانیات حمایت کنند.

برنامه ها و سیاست ها - کدام یک بهترند؟

برنامه ها و سیاست های موثری برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان به دخانیات وجود دارد. برنامه ها و سیاست ها حاوی چندین بخش هستند که هدف شان دشوار کردن خرید و فروش و دود کردن دخانیات است.

سیاست ها

سیاست ها بسیار موثرند چون می توانند فضا را به گونه ای تغییر دهند تا زندگی عاری از دخانیات به راحتی به اجرا درآید و از آن حمایت شود. دولت و نهادهای خصوصی بخشی از سیاست های تاثیر گذار پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان به دخانیات را اجرا کرده اند.

چه کسانی در خطرند؟

برخی از نوجوانان و جوانان را خطر اعتیاد به دخانیات به شدت تهدید می کند. برای مثال، افرادی دود کردن سیگار را آغاز خواهند کرد که چنین باشند:

- به مناطقی که محصولات دخانی به راحتی خرید و فروش و دود می شوند دسترسی داشته باشند.

- داشتن دوستان، برادران و خواهران سیگاری

- تماشای فیلم های سینمایی که در آن سیگار دود می شود.

- عملکرد ضعیف تحصیلی یا داشتن دوستان نا باب

- عدم مشارکت در برنامه های مذهبی و فوق برنامه

 

برخی سیاست های موفق پیشگیری از اعتیاد به دخانیات:

- افزایش قیمت خرید محصولات دخانی

- محدود کردن بازاریابی سیگار و سایر محصولات دخانی

- ممنوع کردن دود کردن سیگار در اماکن عمومی - محیط کار، مدارس، بیمارستان ها، رستوران ها، هتل ها، پارک ها و ... -

- ملزم کردن شرکت های تولید سیگار به درج برچسب هشدار دهنده گرافیکی بر روی محصولات

برنامه ها

برخی کشورها و جوامع برنامه های پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان به دخانیات را اجرا کرده اند. عناصر موثر تشکیل دهنده برنامه ها عبارتند از: برنامه درسی مبتنی بر شواهد در دبیرستان ها، تاثیر گذاری بر مردم در محل کار، خانه، مدرسه، اماکن عمومی و مراکز ارائه خدمات بهداشتی

فعالیت های رسانه ها

فعالیت های رسانه ها برای مقابله با دود کردن سیگار - به خصوص تبلیغات تلویزیونی - تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان به دخانیات داشته است.

مطالعات نشان داده، هدف تبلیغاتی که به تاثیرات منفی دود کردن سیگار می پردازد نوجوانان و جوانان هستند.

حتی تبلیغات تلویزیونی که برای بزرگسالان طراحی شده است نیز تاثیر بسیار زیادی در کاهش اعتیاد نوجوانان و جوانان به سیگار داشته است.

هر 4 - 3 سال یک بار، گروه تازه ای از کودکان و نوجوانان به سنی می رسند که احتمال دود کردن سیگار توسط آنها زیاد است. فعالیت های موثر رسانه ها برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان به دخانیات باید ادامه داشته باشد تا نسل های بعدی نیز عاری از سیگار شوند.

والدین - چگونه می توانید کمک کنید

شما می توانید به فرزندتان کمک کنید تا درباره دود کردن سیگار تصمیم صحیحی بگیرد.

به آنها بگویید:ƒ

- بیان حقایق درباره دخانیات - هدیه دادن این جزوه به آنها

- نپذیرفتن فردی که در خانه و ماشین سیگار دود کند.

- هرگز نباید سیگار دود کنند یا باید سیگار را ترک کنند.

کمک شان کنید:

- با مشکلات شان مقابله کنید. از سیگار اجتناب کنید.

- در ترک سیگار آنها را همراهی کنید.

مطمئن شوید که:

- چه می کنند و با چه کسانی در ارتباط اند

- با کمک سایر والدین شبکه ای برای حفاظت از کودکان در مقابل دخانیات ایجاد کنید. 

- تشویق مدارس و دانشگاه ها برای اجرا کردن سیاست های پیشگیری از اعتیاد به دخانیات دانش آموزان، اعضای هیات علمی، دبیران و ...

- برای تماشای فیلم های خشنی که تصاویر دود کردن سیگار را نمایش می دهند محدودیت قائل شوید.

- هرگز به کودکان و نوجوانان سیگار ندهید و آنها را به دود کردن سیگار تشویق نکنید.

نتیجه

آن تعداد از نوجوانان و جوانانی که امروز دود کردن سیگار را آغاز می کنند بسیار بیشتر از افراد عادی در معرض ابتلا به بیماری های مزمن و مرگ قرار دارند.

به عنوان بخشی از اجتماع، باید خطرات دود کردن سیگار را برای فرزندان شرح دهیم و از آنها در برابر دخانیات حفاظت کنیم.

 


٠٩:٥٥ - چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٣    /    شماره : ١١٢٠٤٤    /    تعداد نمایش : ٩٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: